Dodana: 1 luty 2007 09:22

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:22

Pamiętajcie o ogrodach

Zakończyły się dwudniowe targi ogrodnicze w Szepietowie organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 Tysiące osób odwiedziły w ten weekend (14-15 października) Szepietowo, gdzie odbywały się 13. targi "Jesień w sadzie i ogrodzie".

Mirosław i Danuta Skibiccy z Kurian, firma 'Duet Konopka-Pełka" i właściciel przedsiębiorstwa "Florida" z Wysokiego Mazowieckiego odebrali nagrody za najbardziej atrakcyjne stoiska. Hitem prezentowanym przez to ostatnie przedsiębiorstwo były barwione na kilka kolorów wrzosy.

Atutem szepietowskich targów jest nie tylko bogaty asortyment prezentowanych tam roślin, ale także fachowe doradztwo. Porad udzielają na miejscu doświadczeni sadownicy i szkółkarze. Kolejna impreza targowa w Szepietowie planowana jest na kwiecień przyszłego roku. Będą to są Wiosenne Targi Ogrodnicze.

***

Targi pojawiły się w kalendarzu Szepietowa przed kilkunastu laty przy okazji promocyjnej akcji „Piękno w domu i zagrodzie”, organizowanej przez pracownice PODR-u Irenę Kaus i Alinę Maciąg.

W tegorocznej „Jesieni w Sadzie i Ogrodzie” swój udział zgłosiło około sto firm szkółkarskich i ogrodniczych (130 stoisk). Połowa października to wciąż dobry okres do nasadzeń. Blisko 30 wystawców przywiozło drzewka i krzewy owocowe i ozdobne. W tej grupie największe stoiska to:
-Gospodarstwo Ogrodnicze Agata i Robert Żebrowscy z Osip Lebertowizny
-Gospodarstwo Szkółkarskie Halina Anna Morzy z Siemiatycz
-Gospodarstwo Sadowniczo – Szkółkarskie Mirosław i Danuta Skibiccy z Kurian k. Białegostoku
-Gospodarstwo Mirosława Szymali z Twarogów Wypychów k. Perlejewa
-Ogrodnictwo Ryszard Pokrywko z Rozenka
-Nadleśnictwo Rudka
-Gospodarstwo Szkółkarskie Szymańscy z Kruszwicy
-Szkółka Roślin Ozdobnych Clematisy ze Starogardu Gdańskiego oferująca w szerokim wyborze winorośl.

Innym dostawcą krzewów winnych była firma Stefana Płachija z Gniezna, który przywiózł 20 odmian. Powodzeniem cieszyły się mrozoodporne odmiany –agat doński, ajset czy nero.

Wystawcy z odległych zakątków kraju przywieźli wiele ciekawych nowinek ogrodniczych i wprowadzą do podlaskich sadów i ogrodów nowe trendy. Raszyn, Pabianice, Łuków, Olsztyn, Gniezno, Kruszwica, Łódź, Chełmno, Biłgoraj, Kostrzyń, Ostrów Wielkopolski, Radzymin, Goleniów, Zakopane, Bielsko Biała, Piła, Gdańsk czy Puławy, to tylko część miejscowości z których pojawili się wystawcy.

Szkółka krzewów ozdobnych Rzepkowski spod Łaska sprzedawała w dużym wyborze róże wielu odmian i kolorów. Jeśli ktoś nie posiada ani sadu , ani ogrodu może postawić na swoim parapecie kaktusy i inne sekulenty, zakupione na stoisku Bożeny i Dariusza Granowskich z Błonia. Piękne kwiaty doniczkowe przywieźli Grzegorz Dumała z Zegrza i Stefan Zdeb z Niedrzwicy. Można było zakupić drzewka owocowe, róże wielokwiatowe, rabatowe i pnące w wielu odmianach i kolorach. Pojawiły się najrozmaitsze krzewy ozdobne- berberysy, wierzby, karagany, perukowce, irgi, pigwowce, trzmieliny, forsycje, hortensje, magnolie, jaśminowce, tawuły, i wiele innych.

Jesień to dobry czas do posadzenia drzewek w sadzie. Wiosną odwdzięczą się zielonymi listkami a być może także i kwieciem. Wystawcy przywieźli w wielkim wyborze jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele, porzeczki czarne i czerwone, oraz coraz bardziej popularne w naszym regionie winogrona.

Na targach nie mogło zabraknąć smakołyków regionalnej kuchni. Trzech pszczelarzy sprzedawało dar słonecznego lata. Było także pieczywo kurpiowskie z Łysych, ogórki herbowe z Kruszewa, prażone orzechy z Piły, wata cukrowa z Dobrej, i inne przysmaki.

Wielu wystawców zgłosiło się do konkursu „na najatrakcyjniejsze stoisko”.

Targom towarzyszyło seminarium „Integrowana produkcja owoców i warzyw”, które poprowadziła mgr inż. Alina Maciąg.

Rolników oraz ich rodziny, którzy pragną poprawić swoją sytuację bytową organizatorzy zaprasili 15 października na promocję projektu”NOWEHORYZONTY 2” w ramach działania 2.3. z programu ZPORR reorientacja zawodowa osób odchodzących z rolnictwa. Przyszli beneficjenci bezpłatnie mogli zdobyć nowe umiejętności i wykonywać poszukiwane na wsi zawody.

Posadzenie sadu i zdobycie pożytecznych umiejętności - obie sprawy można było załatwić poprzez przyjazd na Targi do Szepietowa.

Irena Kaus i doradcy z Działu Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki PODR pomagali zaprojektować ogród i dobrać do niego rośliny.

Doradcy z innych działów udzielali praktycznych wskazówek i porad we wszystkich sprawach związanych z produkcją, inwestycjami i wykorzystaniem unijnej pomocy.

Jan Podziewski, PODR Szepietowo

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook